• Zespół fizjoterapeutów
    Do Twojej dyspozycji w gabinetach ośrodka lub w Twoim domu
    Zespół fizjoterapeutów
    Napisz do nas lub zadzwoń po więcej szczegółów
  • Wielu specjalistów w jednym miejscu
    Z wieloletnim doświadczeniem
    Wielu specjalistów w jednym miejscu
    Zadba o Twoje zdrowie
  • Terapeuci wielu metod
    Dostępni w jednym miejscu
    Terapeuci wielu metod

Opracowany przez R. McKeznie program badań i leczenia dotyczy głównie pacjentów z dolegliwościami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także odcinka szyjnego i piersiowego. McKenzie zdefiniował różne zespoły, których przyczyną mogą być stany bólowe oraz ograniczenia ruchowe układu ruchu i postawy.

Zespół postawy
Są to deformacje mechaniczne(np. nadmierne rozciąganie)pewnych struktur aparatu podporowego pod wpływem dłuższego obciążenia, charakteryzujące się przerywanym, zależnym od postawy bólem .

Zespół upośledzonej czynności
Są to ograniczenia ruchu, spowodowane skróceniem w wyniku dostosowania się struktur. Mechanizm jest taki sam jak w zespole postawy, z tą różnicą że bóle da wynikiem rozciągania skróconych albo nieprawidłowych tkanek i zwiększają się głównie pod koniec normalnego ruchu.

Zespoły zaburzenia układu ruchu
Najczęściej występują u pacjentów w wieku 20-55 lat, częściej u mężczyzn. Ból w zespole zab. układu ruchu spowodowany jest przesunięciem lub zmianą pozycji struktur stawu i doprowadza do mechanicznej deformacji wrażliwych na ból struktur. Wynikiem jest np. zmiana położenia powierzchni stawowych względem siebie, co z kolei objawiać się może wadliwa postawą oraz odchyleniem od normalnego toru i zakresu ruchu. Według McKenziego zespół zaburzeń układu ruchu kręgosłupa spowodowany jest głównie mechanicznymi deformacjami krażka międzykręgowego(jądro miażdżyste przesunięte jest ku grzbietowi lub w kierunku brzusznym).

Czynniki sprzyjające powstawaniu dolegliwości:
pozycja siedząca : na skutek zmniejszenia lub zwiększenia krzywizny kręgosłupa struktury więzadłowe ulegają rozciąganiu-zwiększenie nacisku wewnątrz krążka utrata możliwości wyprostowania: z powodu dostosowanego skrócenia (np. mm. Brzucha i biodra, tkanki bliznowatej po urazach), w niewielkim stopniu wpływa na wyprostowanie postawy w czasie siedzenia, stania i chodzenia. Częste zginanie: w naszym stylu życia zbyt często przyjmujemy pozycję zgiętą(śpimy w pozycji zgiętej, pochylamy się nad umywalką, siedzimy w czasie posiłków, w pracy, oglądając telewizję).

Cel leczenia:
Zmniejszenie bólu, przywrócenie czynności, przyuczenie do samodzielności(uniezależnieni od terapeuty)przez właściwy program ćwiczeń przy bólach krzyża, stosowany również jako profilaktyka.